Anteprima del Cesanese del Piglio DOCG
„Cesta je ještě dlouhá...“
Pokud je region Lazio s Římem, mořem nebo početními „terme“ tedy lázněmi to, co láká italské i zahraniční turisty, je Il Cesanese (del Piglio) jedním z tajemství tohoto regionu. Tohle, i pro Italy ne právě známe červené víno pochází z hornatého kraje necelých 100 km jihovýchodně od Říma.
Vinice a olivové háje zdobí svahy kopců, které seshora hlídají zámky a hrady, pamětníci bohaté historie.
a loukách v údolí se pasou ovce. Kopce kolem městečka Piglia se vlní v provazovité zeleni vinic. Na podzim je pokryjí hluboce modré hrozny odrůdy Cesanese. Piglio patří do provincie Frosinone starobyle římské oblasti Ciociara. Toto historické území, které tvoří geografický most mezi Římem a Neapolí se rozprostírá přes provinci Frosinone ale zahrnuje také města a předměstí kolem Říma. Dnešní Ciociaria byla vytvářena a kultivována v antice a pak ve středověku prací benediktinských mnichů a především vatikánským státem. Ve městě Anagni sídlila mocná rodina Conti ze které v letech 1077 až 1300 pocházeli 4 papeži. Nebyli to však jenom církevní hodnostáři, kteří holdovali vínu a pravděpodobně to byly odrůdy, které se zde - samozřejmě zušlechtěné - zachovaly dodnes.
Bílá vína jsou s 74% doménou vinic v regionu Lazio. Ty nejvýznamnější mezi nimi jsou (podle množství) Trebiano Toscano, Malvasia bianca di Candia Malvasia del Lazio a Trebbiano giallo. Hrozny pro jejich výrobu se rodí zejména ve vinohradech vysázených na úpatích pahorkatiny, která začíná za jižními předměstími Říma. Vína z Castelli Romani a Frascati prosluly jako stolná vína v tratoriích věčného města, kde si na nich libovali především turisté.
Významný trendem posledních let je však silný vzestup červených vín. Technologické inovace ve výrobě, stabilizaci a lahvování těchto vín, vedly k zlepšení kvality. Z celkem 1,8 milionů hektolitrů je 30% červených. Z modrých odrůd se nejvíce v regionu Lazio pěstuje Sangiovese, Montepulciano, Cesanese a Merlot. V současnosti je v regionu Lazio 27 DOC vín, z toho 1 DOGC (Cesanese del Piglio) a dále ještě 4 IGT. Plocha vinic v regionu tvoří 9.000 ha. Registrované lahve (DOC /DOGC a IGT) má podle údajů z roku 2007 289 vinařství. Roční produkce je přes 700.000 hektolitrů z toho 500.000 hl DOC a IGT.
Ve Frosinone je nejvýznamnějším vínem nebo Piglio DOCG . Je rubínově rudé barvy s tendencí do granátově rudé. Vyrábí se z hroznů rostoucích kolem Piglia. Víno bylo dlouhá léta pouze lokálního významu. K obnovení jeho reputace došlo teprve před několika lety. Od roku 2008 má označení DOCG (‘Denominazione di origine controllata e garantita’), garance původu a kvality), kterou obdrží nejlepší italská vína. Pěstuje se na 465 ha patřících k obcím Acuto, Anagni, Paliano, Piglio a Serrone. Roční sklizeň je kolem 1900 tun hroznů což dá asi 12400 hektolitrů vína
Cesanese del Piglio se vyrábí z 90 až 100% z révy Cesanese_di Affile nebo Cesanese_Comune. První z těchto rév - Comune má větší hrozny a je robustnější s větší rezistencí vůči mykózám a jiným nemocím. Proto je asi i rozšířenější. Pěstuje se převážně v obcích Serrone, Acuto, Anagni, Paliano a Piglio. Tato oblast provincie Frosinone se zvedá do nebe pohořím Monti Ernici a je ohraničena západními hřebeny středních Apenin. Je tedy charakterizována hornatým terénem s výškami do 1000 mnm.
Půda je z části vulkanická, většinou však jílovitá. Teren má hodně magnézia, kalcia a uhličitanů. Protože plocha je dosti velká, existují různé variace u hroznů. Společné všem je klima: Vydatné srážky na jaře (1.165 mm) a horká suchá léta ( jenom 100 mm srážek) až sucho především v červenci a srpnu. Dále dobrá průměrná roční teplota (15,6°C) a optimální sluneční periody v měsících září a říjen umožňují pomalé a kompletní zrání které v některých letech trvá až do půlky listopadu. Samotná vesnice Piglio leží na 685 mnm. Pod ní v údolí protéká řeka Sacco a Aniene. Chladnější klima které je v kombinaci s vysokými denními teplotami a částečně rozšířenou periodou růstu dovolí Cesanese Comune zazářit mezi víny z Piglio. Jeden z těchto typů Cesanese je znám také jako Bonvino Nero.
Druhou odrůdou je Cesanese del Affile. Má „tvrdohlavé“, spíše menší hrozny a zdá se býti zjemněnou variantou z Cesanese Comune. Jasné rozdíly jsou ve velikosti bobulí. Affile je všeobecně lepší kvality a mimo Lazia se prakticky nepěstuje,.
Výsledkem je suché červené víno, které je někdy nahořklé chuti což je důvod přidávat kolem 10% jiných hroznů - Sangiovese, Barbera, Montepulciano, Trebbiano nebo Bombino Bianco k vylepšení kyselinek a aroma. Největší část vína vyrábí Cantina Sociale Cesanese di Piglio s kterou prodávají také nezávislí vinaři. Má 110 členů a 156 ha vinic.
Piglio DOCG vína jsou charakteristická svojí kořeněnou a jedinečně aromatickou texturou, sametovou eleganci, koncentraci a schopností archivování. Vyrábí se zde také sladká a abboccato (polosuchá) vína. V průměru se vyrobí kolem 750,000 lahví ročně ale jenom 5% se dostane mimo Itálii. Ještě pořád zde panuje dojem, že hodně, především menších vinařství je motivováno více nadšením než výdělkem. Tato vinařství pracují podle jednoduchého receptu: půlka sklizně se prodá místní kooperativě, čtvrtka soukromně a zbytek pije rodina...
„Anteprima del Cesanese 2012“
V roce 2008 Cesanese del Piglio obdrželo DOCG a tím šanci ukázat svůj skutečný potenciál. Pro mnohé znalce to bylo příliš brzy. Navíc, DOCG zavazuje ukázat na mezinárodních trzích že jsou toho hodny. Ale vínům Cesanese přála štěstěna a nejenom v Římě ale také v Německu a dokonce i v USA rozšířilo různorodost italské nabídky.
K promoci těchto vinařství přispívá i každoroční „Anteprima del Cesanese“, tedy (mezinárodní) degustace nových ročníků červených DOCG vín která se letos konala koncem dubna v Anagni.
Účast na této již pravidelné akci, pořádané vinařským spolkem, kterou ve staré radnici někdejšího papežského města zahájil Paolo Perinelli, prezident „Consorzio vino Cesanese del Piglio“, přijalo 19 vinařství. Představila nové ročníky svých vín, což čítalo přes stovku různých vín vyrobených na místních odrůdách Cesanese.
K zajímavostem DOCG regulace patří, že zahrnuje dva druhy vín: Cesanese del Piglio a Cesanese del Piglio superiore. Tyto vína musí obsahovat min. 90% odrůd Cesanese. Možné jsou jak Affile tak i Commune. První, tzv. základní („base“) má rubínově červeno barvu s fialovými reflekcemi, charakteristickou vůni základního vína, jemnou chuť lehce nahořklou, suchou a obsahuje min. 12% alkoholu. „Superiore“ je rubínově červené tendující zraním do granátové, intenzivní vůni a květinovými nebo ovocnými tóny, suché chutě, harmonické s hořkou dochutí. Minimální obsah alkoholu je 13%. Má předepsané zrání 20 měsíců, z čeho 6 měsíců zrání na lahvi. Pokud je zrání delší a obsah alkoholu min. 14% může toto víno obdržet přívlastek „riserva“.
DOCG produkce se odhaduje na 1908 tun hroznů a 12.401 hektolitrů vína. V posledních deseti letech byly udělány snahy k zvýšení mechanizace a zlepšení kvality hroznů. Restrukturalizací potenciálních vín vznikají moderná vinařství, které používají Guyotové nebo kordonové způsoby vedení. Nové struktury povolují max. 3000 křů pro hektar. Produkce hroznů pro ha je 11,0 tun Cesanese Piglio („base“) a 9,0 tun pro „superiore“. Maximální produkce vína pro hektar je 71,5 hl (Cesanese Piglio ) a 58,5 hl pro superiore. V obzvláště úrodných letech nesmí produkce překročit 20% předepsaného množství. Pokud je produkce vyšší, nesmí mít označení DOCG. Vinifikace je možná jenom v produkční oblasti zmíněných obcí. Lahvování se musí uskutečnit na vinici.
K ochutnávce bylo dáno 35 vín z toho byla také 4 „campioni“ z DOC Cesanese di Affile a 31 vín z DOCG Piglio rozděleny na 7 „base“, 15 „superiore“ a 9 „riserva“.
(pozn.: Cesanese di Affile DOC se pěstuje v obcích Affle, Roiate a Arcinazzo. Všechny leží na úpatí hor Monti Affilani. Oblast obdržela již v roce 1973 status DOC, Affile však nespadá do DOCG oblasti.)
Jednalo se o vína ročníků 2010 a 2009. Jejich podmínky růstu a zrání byly různé: hodně je ovlivnilo počasí - 2010 byla poměrně vlhká a chladnější sezóna což vedlo k velmi regulární sklizni. Rok 2009 byl suchý a horký s hodně srážkami v září, tedy celkově výjimečný.
V ochutnávce byl tento rozdíl zřetelný u některých vín. Celkový dojem byl, jak zdůraznil jeden z italských kolegů, který vývoj v oblasti pečlivě sleduje pozitivní - "bylo uděláno hodné kroků vpřed..." V základní kategorii tzv. „base“ to byly shodně vína Colleticchio z vinařství Corte dei Papi a Il Campo Novo z vinařství Casale della Ioria která u většiny degustátorů udělala velmi dobrý dojem, zatímco v kategorii „superiore“ si zasloužila pozornost vína Romanico a l’Hernicus (obě superiore) z vinařství Coletti Conti a il Casale della Ioria zCasale della Ioria a také De Antiochia z Cantina Sociale Cesanese del Piglio a l’Alagna od vinařství Marcela Giuliani.
Zavedením DOCG určitě zvedlo kvalitu „základních“ vín. Přesto byla kvalita vín, která stály k degustaci velmi různorodá a jak podotkl jeden z italských kolegů a znalců regionu: "La strada è ancora lunga" - cesta je ještě dlouhá - uvidíme co nám přinese příští rok...
Cesanese del Piglio je k dostání v různých stylech včetně šumivých suchých i sladkých . Podle místních se hodí jako doprovod k (uzeným) sýrům i uzeninám. Chutná většinou po ostružinách a tabáku a může být rustikální s poměrně málo taniny.
Jsou různé typy Cesanese:
- ■ Cesanese del Piglio secco, do 1% zbytkového cukru
- ■ Cesanese del Piglio abboccato, do 3,5% zbytkového cukru
- ■ Cesanese del Piglio dolce, nad 3,5% zbytkového cukru
- dále šumivé:
- Cesanese del Piglio Frizzante Naturale
- Cesanese del Piglio Spumante
K nějznámějším producentům DOCG patří:
Antonello Coletti Casale della Iora, Marcella Giuliani, Colletonno, Giovanni Terenzi a Villa Simone a La Viscola.
Text a foto: © Marian S SUCHA 2012