Turecká riviéra s dechem antiky
Dlouhé pláže, teplé moře a komfort za nízké ceny. Ve vnitrozemí zeleň s vodopády a antické památky – to vše nabízí přímořské rezorty kolem Antalye.
Malý přístav v Antalyi v teplém ranním světle. Rybáři již vyložili ranní úlovek a roztahují sítě k sušení. Na terase si dáváme první čaj toho dne, k tomu čerstvý turecký chléb, jogurt s medem a samozřejmě ovčí sýr s olivami - chuť středomoří pod širým nebem. Turistům už den hezčeji začít nemůže.
Od přístavu, kde se řadí jedna restaurace na druhou a jejichž terasy jsou plné mediteránní atmosféry, se táhne ulice malých barů, bazarů a obchůdků se suvenýry. Obchodníci smlouvají o každou liru a tucty klenotníků čekají na zákazníky. Kdo označuje Antalyi za klenot turecké riviéry, nepřehání. Ze starého města trůnícího na skále, se nabízí nádherný výhled na přístav a moře. V starých, křivolakých uličkách se obchodníci a řemeslníci věnují své práci. Seldžucké stavby ze středověku se řadí jedna vedle druhé a propůjčují čtvrti svůj půvab. Přístavní město patří k největším a nejčilejším v Turecku: hrad a minarety, velkorysé bulváry zdobené palmami, tradiční i moderní stavby a architektura. Na riviéře je nejenom turistickým ale i kulturním a obchodním centrem. Archeologické muzeum v Antalyi má hned vedle Atén jednu z nejvýznamnějších sbírek antického umění. Kousek za městem, kde velkorysé bulváry končí, začíná ta turistická Antalya: podél pobřeží se táhnou desítky kilometrů hotelů všech kategorií.
Dlouhé pobřeží na úpatí pohoří Taurus, jehož zasněžené vrcholky sahají až do 3000 metrů se předvádí v mnoha variantách - někdy vybíhá do moře jako rovina, jindy je porostlé piniovými lesy, pak zase skalnaté a rozeklané. Jenom tři města a mezi nimi rozsáhlé pláže.
Několik kilometrů před Alanyí, dalším, poněkud menším velkoměstem s mohutnou citadelou, živým přístavem a hektickou všednodenností, leží Side. Ještě nedávno to byla tichá rybářská vesnice s jen několika hotýlky a s malým přístavem, kde se tyčí korintské sloupy - zbytky chrámů Apola a Athény. Připomínají třpytivou periodu kdysi antického města. A stejně tak divadlo, dekorované reliefy a sochami, které šest století kolem našeho letopočtu nabízelo zábavu pro 15.000 diváků. Dnes v jeho sousedství duní moderní diskotéky, bazary jsou plné cetek a replik a z restaurací lákají exotické vůně. Ztěží se najde jiné město, které by dějiny i přítomnost odráželo na tak úzkém prostoru.
V ráji golfařů
Zelená kráska Belek patří k těm mladším resortům na riviéře. Mezi bující zelení upravené pro všechny druhy sportů, kvetoucími parky a ve stínu pinií se decentně zvedá na padesát čtyř- a pětihvězdičkových hotelů. Doprovází je golfová hřiště. Belek a golf v kombinaci s luxusní dovolenou jsou v Turecku synonyma. Není ovšem zapovězen ani dalším příchozím. Obzvláště rodiny s dětmi najdou v Beleku množství výhod, díky kterým stojí za to strávit právě tady chvíle odpočinku a koupání v mělkém moři. Jeho již pověstná čistota s teplotou, která v létě obvykle začíná na 25 °C zhýčká každého.
Antika živě
Kolem morušovníků, pomerančovníkových sadů a rajčatových polí, vede cesta do minulosti. Jihozápadní část Turecka byla v pohnutých stoletích až do přelomu letopočtu křižovatkou antiky. Byly to řecko-římský duchovní svět, křesťanství a islám, které zde zanechaly svá znamení. Antické Perge, necelých 20 kilometrů od Beleku, bylo kdysi předsunutým strážním místem Římanů. Již z dálky je vidět mramorové sloupořadí. Je 300 metrů dlouhé a vede k akropoli. Působivé jsou také ruiny městské brány, agora nebo stadion. Také Aspendos, jenom několik km dál, zažil v této době svoji kvetoucí periodu. Z komplexu ruin vyniká především amfiteátr, který je nejlépe zachovalým antickým divadlem v celém Turecku. Přes 20.000 diváků se zde potěší koncertům nebo každoročnému opernímu a baletnímu festivalu, který je pojmem i mimo Turecka.
Krajina kolem dalšího města, Manavgatu s řekou stejného jména, láká přírodním parkem Kursunlu, vodopády a příjemným chládkem ve stínu zeleně. K vodopádům jezdí autobus ale atraktivnější je plavba lodí po řece. Přístaviště je přímo ve městě a nalodit se dá hned po návštěvě místního trhu.
Antické chrámy, seldžucké pevnosti, mešity i paneláky. Staré a nové tu na pobřeží vedle sebe existují v jisté harmonii. Co určitě překvapí, je srdečnost domácího obyvatelstva.
Turistický svět zázraků
Riviéra platí jako turistický trendsetter nejenom v Turecku: tematické hotely megalomanského „Světa zázraků“ s replikami ve stylu istanbulského sultánova paláce, moskevského Kremlu, Benátek nebo Titaniku s formulí „všechno exkluzivní, všechno v ceně“ jsou rezorty nejvyšší kategorie pro ty nejnáročnější. Ale jde to i levněji. O něco menší hotely pro rodiny jako Paloma Hotels nebo Sentido Letoonia Golf Resort mají bungalové parky, houpací sítě mezi palmami a svými animačními programy jako např. „středomořské vaření“ osloví i náročnější. I jejich pokoje, vesměs s balkonem jsou prostorné, postele královské a výběru jídla včetně tzv. bioformule je věnována obzvláště velká pozornost. Překvapí svou čerstvostí, rozmanistostí a kvalitou.
A nezapomeňme na parní lázně hamam – tradiční tureckou relaxaci, která sahá do 11. stol. a kterou nabízí téměř každý hotel. V Turecku se stala součástí společenského života: masérka vás opeelinguje a vytvoří bohatou pěnu, kterou vás omyje. Následuje masáž celého těla vonnými olejíčky. Odcházíte jako znovu zrození!
Termessos a Kemer
Na druhé straně slunečného zálivu asi 40 km od Antalye leží na úpatí hor se zelenými borovicemi, pomerančovníky a oleandry, které hezky harmonují s plážemi a s tyrkysovým mořem přímořské rezorty Kemeru. Ještě než se tam vydáte, vyjeďte si 35 km severozápadně od Antalye na vycházku do přírodního parku Termessos. Uvítají vás strmé průsmyky, pak stáda ovcí a konečně antické památky. Auto šplhá silnicí vedoucí průsmykem ve výšce 1220 metrů. Horský masiv dosahuje s Güllük/Solymosem 1650 m. Termessu se kvůli jeho chráněné poloze vysoko v horách mezi strmými útesy říká také „orlí hnízdo“. Obdivuhodné jsou ruiny antického města zčásti vytesaného do skal, s chrámy, akvaduktem a nekropolí z dob Alexandra Velikého, který Termessos neúśpěšně obléhal. Chráněni vysokými hradbami vzdorovali jeho obyvatelé vojevůdcovým pokusům dobýt město roku 334 před n.l.. Za to, že město zůstalo ze všech antických měst na tureckém pobřeží nejlépe zachováno, lze nejspíš děkovat jeho bezpečné poloze. Při výstupu do strmého, hustě porostlého kopce je to evidentní.
Kdo nezkoumá dějiny, vychutnává alespoň čistý horský vzduch a výhled přes rozsáhlou Antalijskou zátoku. Národní park je typickou ukázkou středomořské flory a fauny. V jeho divoké přírodě má domov celá řada vzácných rostlin a chráněných živočišných druhů, m.j. horské kozy, dravé ptactvo nebo vysoká zvěř.
Modré nebe, zasněžené vrcholy Taurusu, zeleň a vůně borovic, teplé, tyrkysově modré moře a pláže s oblázky ale hlavně s jemným pískem - to jsou atributy této části Turecka.
S 300 slunečními dny a osmi měsíci koupání - od března do listopadu.
Jak do Antalye:
Největší nabídku zájezdů do Turecka za příznivé ceny nabízí CK Neckermann.
Autor: Marian S. Sucha